Modelowanie i symulacje cyfrowe w przemyśle

Modelowanie i symulacje cyfrowe w przemyśle to nowy kierunek studiów inżynierskich, który otwiera drzwi do nowoczesnego przemysłu, to także inwestycja w przyszłość, która integruje świat cyfrowy z rzeczywistym i przekształca tradycyjne biznesy w nowoczesne, elastyczne organizacje gotowe sprostać wyzwaniom dynamicznie zmieniającej się gospodarki.
Idea kierunku zrodziła się w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów łączących wiedzę inżynierską z nowoczesnymi technologiami cyfrowymi. Współczesny przemysł coraz częściej opiera się na cyfryzacji obiektów, procesów, systemów i decyzji, a umiejętność tworzenia i wykorzystywania modeli symulacyjnych staje się kluczowa dla rozwoju zdecydowanej większości przedsiębiorstw. Przekłada się to na szereg wymiernych korzyści – niższe koszty operacyjne, szybszą obsługę klientów i zwiększoną wydajność procesów biznesowych. Dzięki temu małe i średnie przedsiębiorstwa zyskują możliwość skutecznego konkurowania na rynkach globalnych, budowania pozytywnego wizerunku innowacyjnej firmy oraz zwiększania odporności na kryzysy gospodarcze.
Kierunek Modelowanie i symulacje cyfrowe w przemyśle daje solidną podbudowę narzędziową do tworzenia wirtualnych odwzorowań rzeczywistych obiektów, procesów lub systemów, które są na bieżąco zasilane danymi z sensorów i systemów informatycznych, określanych dzisiaj mianem cyfrowych bliźniaków. W programie studiów znajdują się zagadnienia z zakresu modelowania przestrzennego, symulacji komputerowych, metod numerycznych, projektowania inżynierskiego, technik CAD, architektury procesów, sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego oraz analizy systemowej. W ramach studiów dostępne będą dwie ścieżki kształcenia: modelowanie i symulacje w inżynierii mechanicznej ukierunkowane na projektowanie i rozwiązywanie problemów inżynieryjno-technicznych oraz modelowanie i symulacje w inżynierii zarządzania nastawione na modelowanie zjawisk społecznych, ekonomicznych, czy też gospodarczych. Istotnym elementem kształcenia jest współpraca z przemysłem – realizacja projektów zespołowych, panele eksperckie, wizyty studyjne, praktyki oraz kontakt z nowoczesnymi technologiami, takimi jak VR wykorzystywanymi coraz częściej w rzeczywistych warunkach.
Absolwenci tego kierunku są przygotowani do pracy zarówno w przemyśle, jak i w sektorze usług, IT, badaniach i rozwoju czy konsultingu. Posiadają kompetencje menedżersko-inżynierskie, umiejętność rozwiązywania złożonych problemów techniczno-organizacyjnych, a także zdolność do wdrażania innowacyjnych rozwiązań w środowisku Przemysłu 4.0. Perspektywy zawodowe obejmują m.in. stanowiska specjalisty ds. modelowania procesów biznesowych lub produkcyjnych, specjalisty ds. optymalizacji lub cyfryzacji procesów, inżyniera ds. symulacji, projektanta CAD/CAM, konstruktora maszyn i aparatów przemysłowych, specjalisty ds. prototypowania, czy menedżera projektów technologicznych. Modelowanie i symulacje cyfrowe to obecnie narzędzia, które pozwalają nie tylko zwiększać efektywność i innowacyjność przedsiębiorstw, ale także budować przewagę konkurencyjną na rynku krajowym i międzynarodowym.

Więcej informacji na stronie rekrutacji oraz na naszej stronie wydziałowej.