politechnika opolska
Gdzie jesteś: Strona główna / Kierunki studiów / Studia I stopnia / Modelowanie i symulacje cyfrowe w przemyśle

Modelowanie i symulacje cyfrowe w przemyśle

Profil kierunku

  • ogólnoakademicki

Tryb i forma studiów

  • studia stacjonarne I stopnia (inżynierskie), czas trwania 7 semestrów
  • studia niestacjonarne I stopnia (inżynierskie), czas trwania 7 semestrów

Jaki przedmiot warto zdawać na maturze

Język obcy nowożytny oraz dwa przedmioty spośród następujących: matematyka, informatyka, fizyka, geografia, historia, wiedza o społeczeństwie, język polski.

Specjalności studiów inżynierskich

  • modelowanie i symulacje w inżynierii zarządzania (S, NS),
  • modelowanie i symulacje w inżynierii mechanicznej (S, NS).

Program zajęć

Celem kierunku modelowanie i symulacje cyfrowe w przemyśle jest zapewnienie studentom gruntownych podstaw, podbudowanych praktyką przemysłową w zakresie umiejętności koncepcyjnych oraz technicznych wymaganych do projektowania, wdrażania oraz oceny wirtualnych modeli obliczeniowych i symulacyjnych. Program studiów koncentruje się na zagadnieniach modelowania i symulacji złożonych, współzależnych systemów technicznych i ekonomicznych, a także zjawisk fizycznych oraz procesów społeczno-gospodarczych. W programie zajęć znajdują się zagadnienia z zakresu modelowania przestrzennego, symulacji komputerowych, metod numerycznych, projektowania inżynierskiego, technik CAD, architektury procesów, urządzeń przemysłowych, mechaniki i wytrzymałości materiałów, konstrukcji maszyn, technik wytwarzania, sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego oraz analizy systemowej.

W programie studiów na kierunku modelowanie i symulacje cyfrowe w przemyśle dominują zajęcia laboratoryjno-projektowe o charakterze praktycznym. Szeroko zakrojona współpraca Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki z partnerami przemysłowymi umożliwia realizację wybranych zajęć, takich jak: warsztaty i panele eksperckie w ścisłej współpracy z przedsiębiorcami. Ponadto studenci odbywają obowiązkowe praktyki zawodowe w zakładach produkcyjno-usługowych, co stwarza dodatkową możliwość rozwoju oraz pozwala na nawiązanie współpracy z potencjalnymi pracodawcami. Dzięki większej liczbie zajęć praktycznych i aktywnej współpracy z przemysłem sylwetka absolwenta kierunku doskonale wpasowuje się w potrzeby rynku pracy oraz aktualne trendy związane z transformacją cyfrową przedsiębiorstw.

Uruchomienie danej specjalności zależy od liczby zainteresowanych. Ustala się następującą minimalną liczbę studentów wymaganych do uruchomienia: 18. W uzasadnionych przypadkach rektor na wniosek dziekana może wyrazić zgodę na uruchomienie specjalności przy liczbie studentów mniejszej od wymaganej.

Zostań naszym studentem

Trwa rekrutacja na Politechnikę Opolską