Sylwetka absolwenta
Na jaką pracę możesz liczyć?
- audytor maszyn,
- doradca/ekspert ds. bezpieczeństwa procesowego,
- specjalista z zakresu zarządzania bezpieczeństwem pracy,
- inżynier systemowy ds. bezpieczeństwa IT,
- specjalista ds. analizy ryzyka,
- koordynator ds. bezpieczeństwa i higieny pracy oraz technicznych systemów bezpieczeństwa
- doradca w biurach projektowych świadczących usługi z zakresu inżynierii bezpieczeństwa.
Kariera:
Coraz to większa liczba zagrożeń oraz dynamiczna sytuacja międzynarodowa i wewnętrzna spowodowała konieczność powołania specjalności, która byłby w stanie przygotować specjalistów w obszarze zarządzania kryzysowego oraz bezpieczeństwa wewnętrznego, posiadających fachową wiedzę oraz praktyczne umiejętności. Absolwent specjalności zarządzanie kryzysowe i bezpieczeństwo wewnętrzne zdobędzie wiedzę i umiejętności pozwalających na realizację zadań z zakresu zarządzania kryzysowego (zarówno na szczeblu regionalnym, jak i centralnym) oraz bezpieczeństwa narodowego i ochrony ludności. Dotyczy to w szczególności: zapobiegania sytuacjom kryzysowym i zarządzania kryzysowego w sytuacjach nadzwyczajnych; prognozowania możliwości wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych i opracowywanie środków i sposobów na przeciwdziałanie lub ograniczenie ich skutków; tworzenia warunków organizacyjnych, technicznych i finansowych dla zapewnienia sprawnego zarządzania kryzysowego; tworzenia warunków zapewniających ciągłość funkcjonowania systemów i obiektów infrastruktury krytycznej; współpracy z instytucjami porządku publicznego; projektowania, wdrażania oraz obsługi systemów informatycznych zarządzania bezpieczeństwem; identyfikacji zagrożeń, oszacowania ryzyka i kryteriów jego akceptacji; zarządzania personelem oraz komunikacją społeczną w sytuacjach zagrożeń; tworzenia warunków zapewniających funkcjonowanie instytucji i przedsiębiorstw oraz innych organizacji kluczowych dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli.
Nabyta wiedza i umiejętności predysponują do wykonywania funkcji kierowniczych, doradczych i wykonawczych w administracji publicznej (na różnych szczeblach zarządzania bezpieczeństwem) oraz w przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych działających szybko zmieniającym się otoczeniu. Absolwenci są przygotowani do podjęcia pracy związanej z funkcjonowaniem szeroko pojętego systemu bezpieczeństwa w obszarze ochrony ładu i porządku prawnego w państwie oraz ratowania życia, zdrowia i mienia ludności przed skutkami współczesnych zagrożeń cywilizacyjnych o charakterze lokalnym i globalnym.
Do grupy przedmiotów specjalnościowych specjalności można zaliczyć m. in. bezpieczeństwo narodowe i stany nadzwyczajne, zagrożenia terroryzmem i edukację obronną, zarządzanie w sytuacjach kryzysowych, bezpieczeństwo energetyczne i gospodarkę paliwami, systemy informacji przestrzennej oraz gry decyzyjne w zarządzaniu kryzysowy.
Dobrze wykształcony inżynier, specjalista w obszarze szeroko pojmowanych systemów bezpieczeństwa oraz technicznych systemów ochrony osób i mienia będzie dobrze przygotowany do pracy w różnych podmiotach gospodarczych oraz administracji państwowej i samorządowej. Absolwent może objąć stanowiska związane z problemami inżynierii bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwem i higieną pracą, projektowaniem, użytkowaniem i obsługą systemów ochrony osób i mienia, systemami monitoringu procesów technologicznych czy ochrony środowiska. Praca taka zadowoli osoby, które interesują się analizą i oceną ryzyka zawodowego, projektowaniem i wdrażaniem rozwiązań technicznych i organizacyjnych minimalizujących skutki oddziaływania procesu pracy na człowieka. W tym obszarze absolwenci będą mogli się wykazać umiejętnością skutecznego kontrolowania przestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa, kontrolowania warunków pracy oraz standardów bezpieczeństwa, prowadzenia szkoleń, pełnienia funkcji organizatorskich w zakresie zarządzania bezpieczeństwem. Szerokie spektrum uzyskanej wiedzy i nabytych umiejętności sprawiają, że absolwent tej specjalności predysponowany jest do pracy zarówno na stanowiskach samodzielnych jak i do działań zespołowych.
Do grupy przedmiotów specjalnościowych specjalności można zaliczyć m. in. metody komputerowe w inżynierii, projektowanie systemów dozoru, procesy technologiczne uciążliwe dla środowiska bezpieczeństwo eksploatacji maszyn i urządzeń, projektowanie systemów zarządzania bezpieczeństwem, komputerowe modelowanie systemów bezpieczeństwa oraz gry decyzyjne w bezpieczeństwie.
Wykształcony inżynier, znający problematykę zakresu ergonomii i bezpieczeństwa pracy, będzie przygotowany do pracy w różnych podmiotach gospodarczych oraz w komórkach i działach administracji państwowej i samorządowej związanych z zarządzaniem bezpieczeństwem. Absolwent może pracować na stanowiskach związanych z rozwiązywaniem problemów inżynierii bezpieczeństwa, w służbach BHP oraz firmach konsultingowych i szkoleniowych. Praca taka zadowoli osoby, które interesują się środowiskiem pracy, likwidacją istniejących zagrożeń, analizą i oceną ryzyka zawodowego, projektowaniem i wdrażaniem rozwiązań technicznych i organizacyjnych minimalizujących skutki oddziaływania procesu pracy na człowieka. Takie obszary wiedzy jak psychologia pracy, ergonomia w procesie projektowania wyrobów czy wykorzystanie gier decyzyjnych pozwolą zapewnić optymalne warunki pracy już na etapie jej projektowania. Absolwenci będą potrafili wykazać się skutecznym kontrolowaniem przestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa, kontrolowaniem warunków pracy i standardów bezpieczeństwa. Będą mogli prowadzić szkolenia i pełnić funkcje organizatorskie w zakresie zarządzania bezpieczeństwem.
Do grupy przedmiotów specjalnościowych specjalności można zaliczyć m. in. ergonomię stanowiska pracy, systemy zarządzania środowiskiem pracy, monitorowanie zagrożeń, psychologię pracy, ergonomię w procesie projektowanie wyrobów, wzornictwo przemysłowe, bezpieczeństwo eksploatacji urządzeń technicznych.