Sylwetka absolwenta
Predyspozycje
Kariera
Absolwent posiada zaawansowaną wiedze z zakresu nauk o zdrowiu, technologii żywności i żywienia oraz nauk technicznych, społecznych i ekonomicznych. Absolwent jest przygotowanych do pracy jako specjalista z zakresu dietetyki, doradztwa i edukacji żywieniowej oraz w jednostkach zajmujących się żywieniem czy produkcją potraw. Ponadto jest przygotowany do pracy jako specjalista z zakresu produkcji żywności, jej jakości i bezpieczeństwa w różnych branżach przemysłu spożywczego oraz jednostkach i instytucjach urzędowych zajmujących się kontrolą, analizą i certyfikacją produktów żywnościowych.
Studia pierwszego stopnia
Kształcenie na kierunku dietetyka i jakość żywności łączy potrzeby dnia obecnego szczególnie w zakresie promocji prawidłowego odżywiania się z wyzwaniami stawianymi w obliczu szybkich przemian technologicznych współczesnego świata.
Studia trwają 6 semestrów (3 lata) w trybie stacjonarnym S (dziennym) oraz 6 semestrów (3 lata) w trybie niestacjonarnym NS (zaocznym).
Oferujemy dwie specjalności studiów licencjackich o profilu praktycznym:
- Dietetyka i żywienie człowieka (S, NS)
- Jakość i bezpieczeństwo żywności (S, NS)
Studia na kierunku dietetyka i jakość żywności o specjalności dietetyka i żywienie człowieka zapewniają praktyczną wiedzę z zakresu dietetyki, doradztwa żywieniowego, promocji prawidłowego odżywiania się jednostek indywidualnych oraz wybranych grup ludności również w różnych stanach fizjologicznych w tym także w różnych chorobach. Dodatkowo realizowane w toku studiów przedmioty z nauk społecznych oraz ekonomicznych pozwalają na uzyskanie praktycznych umiejętności w pracy z drugim człowiekiem, motywacji do zmian nawyków żywieniowych oraz organizacji pracy czy marketingu. Ponadto student ma wiedzę z zakresu wzajemnego wpływu farmakoterapii i żywienia oraz wspomagania suplementacją a także zna zasady organizacji żywienia zbiorowego czy zagadnienia związane z fitoterapią i dietetyką w kosmetologii.
Na jaką pracę możesz liczyć po specjalności
DIETETYKA I ŻYWIENIE CZŁOWIEKA
Dzięki specjalistycznej wiedzy z zakresu dietetyki i żywienia człowieka połączoną z zagadnieniami jej produkcji, przetwórstwa oraz jakości i bezpieczeństwa absolwenci są atrakcyjni na rynku pracy i odnajdują się na wielu różnorodnych stanowiskach związanych ze studiowanym kierunkiem jak: pracy w zakładach żywienia zbiorowego, publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej oraz prowadzenia doradztwa żywieniowego indywidualnego, prowadzenia edukacji żywieniowej, pracy w zakładach dostarczających żywność do różnych odbiorców (firmy cateringowe), pracy w placówkach kontroli jakości i laboratoriach analizy żywności, pracy w przedsiębiorstwach, instytucjach i organizacjach zajmujących się przetwórstwem, kontrolą, obrotem żywności oraz dietetyką i żywieniem człowieka.
Wszystkie te aspekty sprawiają, że kierunek dietetyka i jakość żywności ze specjalnością dietetyka i żywienie człowieka ma znaczenie dla kreowania zdrowej przyszłości.
Jakość i bezpieczeństwo produktów żywnościowych jest nieodzownym elementem produkcji żywności w skali krajowej i międzynarodowej. Dodatkowo Opolszczyznę wyróżnia duży potencjał gospodarczy i inwestycyjny w tym obszarze oraz szybkie tempo przekształceń własnościowych, natomiast sektor rolno-spożywczy to jeden z priorytetowych kierunków w Strategii Rozwoju Województwa Opolskiego. Sytuacja ta powoduje ciągłe poszukiwania specjalistów z zakresu wdrażania i realizacji systemów zarządzania bezpieczeństwem i jakością żywności.
Na jaką pracę możesz liczyć po specjalności
JAKOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO ŻYWNOŚCI
Absolwenci tej specjalności mogą znaleźć zatrudnienie na stanowiskach związanych z kontrolą i nadzorem nad jakością produktów spożywczych, a także bezpieczeństwem żywności. Dzięki specjalistycznej wiedzy i uzyskanym praktycznym umiejętnościom są przygotowani do pracy w przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem, jakością, przetwórstwem, kontrolą, obrotem żywności a także żywieniem człowieka. Ponadto absolwent może znaleźć pracę w laboratoriach i instytucjach urzędowych zajmujących się kontrolą, analizą i certyfikacją produktów żywnościowych oraz jako specjalista w zakresie przetwarzania, utrwalania, przechowywania i kontroli jakości oraz bezpieczeństwa żywności w różnych działach przemysłu spożywczego.
Wszystkie te aspekty sprawiają, że kierunek dietetyka i jakość żywności ze specjalnością jakość i bezpieczeństwo żywności ma przyszłość i może otworzyć drzwi do Twojej przyszłej kariery zawodowej.