Informacje dla studentów z niepełnosprawnością
Jak możemy pomóc:
- IOS – studenci z niepełnosprawnością mogą skorzystać z indywidualnej organizacji studiów (IOS) oraz wyboru grupy zajęciowej i/lub godzin zajęć. O IOS można się ubiegać już od pierwszego semestru studiów, ponadto realizacja IOS pozwala na dostosowanie formy zajęć, materiałów dydaktycznych, warunków odbywania zajęć do indywidualnych potrzeb i możliwości.
- Asystent – studenci z niepełnosprawnością mogą starać się o przydzielenie asystenta, taka osoba pomaga np. w przedostaniu się do innych pomieszczeń, robieniu notatek czy w komunikowaniu się z innymi osobami. Asystent lub opiekun osoby z niepełnosprawnością może uczestniczyć w zajęciach.
- Pomoc w postaci specjalnego sprzętu – studenci z niepełnosprawnością w trakcie zajęć mogą korzystać z urządzeń, które ułatwią im uczenie się, wykonywanie zadań itp. W zależności od niepełnosprawności mogą to być odpowiednie laptopy ze specjalistycznym oprogramowaniem, powiększalnik tekstu, itp. Studenci mogą także starać się o wypożyczenie takiego sprzętu. Odpowiednie jednostki dysponują sprzętem wspomagającym proces kształcenia.
- Biblioteka – Studenci z niepełnosprawnością mają możliwość obsługi poza kolejnością zarówno w Bibliotece Głównej, jak i Wydziałowej. Mogą wypożyczyć 15 książek na okres 6 miesięcy. Dodatkowo nie muszą osobiście korzystać z biblioteki – mogą to zrobić za pośrednictwem osoby upoważnionej
- Stypendium – studenci z niepełnosprawnością mają prawo do ubiegania się o stypendium specjalnie dla nich przeznaczone.
- Zaliczenia i egzaminy – formy zaliczeń, kolokwiów, sprawdzianów, egzaminów, jak również czas ich trwania powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości studenta z niepełnosprawnością. Istnieje możliwość ustalenia wraz z prowadzącym zajęcia formy i czasu danego zaliczenia. Natomiast w przypadku nieobecności na egzaminie studenci z niepełnosprawnością mają dłuższy czas na przedłożenie usprawiedliwienia tj. tydzień od daty egzaminu.
- Pomoc w poruszaniu się po budynkach – Wydziałowi planiści dbają o dostosowanie planu zajęć tak aby zajęcia grup z osobami niepełnosprawnymi odbywały się w budynkach i pomieszczeniach dostosowanych do ich niepełnosprawności. Zadbano również o miejsca parkingowe, które znajdują się w wygodnej lokalizacji blisko budynków. Dodatkowo w budynkach znajdują się tablice informacyjne dostosowane dla osób słabo widzących lub niewidomych z oznaczeniami w alfabecie Braille’a. Tabliczki służą do oznaczania pomieszczeń oraz toalet.
- Inne formy pomocy – na Uczelni działa Biuro Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami oraz Centrum Wsparcia Psychologicznego. Porady psychologiczne udzielane w Centrum mają formę doraźną. Oferowana pomoc jest całkowicie bezpłatna, a korzystający z niej mają zapewnioną dyskrecję. Istnieje możliwość połączenia się z tłumaczem Migam – obsługa osób niesłyszących (już od procesu rekrutacji).
Warto również zapamiętać, że w ramach naszego Wydziału do kontaktu z osobami niepełnosprawnymi zostali powołani odpowiednio przeszkoleni pracownicy naukowo-dydaktyczni – którzy przeszli szereg szkoleń, aby lepiej rozumieć różne niepełnosprawności, m.in.: Wsparcie studentów ze spektrum autyzmu w procesie edukacji wyższej, szkolenia z cyklu: Dać szansę! Uczelnia na miarę XXI wieku; Student z chorobą, przewlekłą w procesie dydaktycznym; Student z zaburzeniami zdrowia psychicznego w procesie dydaktycznym; Student z niepełnosprawnością narządu ruchu i chorobą neurologiczną w procesie dydaktycznym.
PO uczelnią przyjazną dla osób z niepełnosprawnością
Więcej informacji znajduje się na stronie bwozn.po.edu.pl/index.php/pl/
Lista pracowników naukowo-dydaktycznych do kontaktu z osobami z niepełnosprawnością
dr hab. inż. Dominika Matuszek
Technologia żywności i żywienie człowieka Dietetyka i jakość żywności
dr inż. Joanna Rut
Logistyka
dr inż. Agnieszka Tiszbierek
Inżynieria Bezpieczeństwa
Zarządzanie i inżynieria produkcji