politechnika opolska

Dni Logistyka

W dniach 28.03-01.04.2022 r. na Wydziale Inżynierii Produkcji i Logistyki odbyło się ciekawe, twórcze wydarzenie pod nazwą Dni Logistyka.

Gra planszowa Rekiny Biznesu była jedną z wielu aktywności zaproponowanych uczniom szkół średnich. Warsztaty prowadziły panie dr Lilianna Wojtynek oraz mgr inż. Anna Korczak. Z jednej strony dla uczniów była to fantastyczna zabawa, a z drugiej strony integracja, której tak bardzo od dawna pragnęli ze względu na przedłużający się brak kontaktów międzyludzkich i komunikacji „face to face” w dobie pandemii. Uczniowie grając, jednocześnie rywalizowali ze sobą, ale też sobie wzajemnie pomagali, inspirowali się w drużynie, wspomagając tym samym proces innowacyjnego myślenia, zapewniając przy tym jasny mechanizm pozyskiwania i udzielania informacji zwrotnych.

W międzyczasie w Centrum Badawczo-Rozwojowym Luca odbywały się warsztaty z kompletacji, prowadzone przez dr inż. Marcina Łopuszyńskiego oraz pana Tomasza Pikonia z firmy Luca Logistic Solutions. Uczestnicy warsztatów poznawali nowoczesne systemy komisionowania wykorzystywane w magazynach oraz w zakładach produkcyjnych takie jak: Pick-by-Light, Pick-by-Point, Pick-by-Radar, Pick-by-Frame itp. Każdy uczestnik mógł testować wybraną konfigurację jednych z najbardziej nowoczesnych systemów wskazywania oraz kwitowania zamówienia.

W trakcie warsztatu „Magazynowe Lego” uczestnicy zostali zabrani przez pana dra inż. Dariusza Masłowskiego do pracowni przygotowanej przez studentów logistyki zrzeszonych w Studenckim Kole Naukowym Logpoint. W pracowni tej studenci samodzielnie wykonali makietę magazynu oraz zbudowali w klocków LEGO Mindstorm EV3 model zdalnie sterowanego, programowalnego wózka widłowego, który jest wyposażony w detektory koloru, dotyku, odległości oraz żyroskopu. Uczestnicy warsztatów mogli programować ruch wózka i wykonywać operacje manipulacyjne w przestrzeni magazynu w dedykowanej aplikacji, co oprócz wartości poznawczej przynosiło im mnóstwo frajdy.

W ramach wydarzenia pod okiem dr inż. Barbary Miłaszewicz uczniowie szkół średnich mogli wcielić się w rolę biznesmenów zakładających i prowadzących własne przedsiębiorstwa świadczące usługi transportowe konkurujące na tym samym rynku. Ta emocjonująca gra biznesowa była przeprowadzona w aplikacji, w jednym z modułów symulacji biznesowych Revas, z których korzystamy w dydaktyce na WIPiL. Choć rywalizacja odbywała się w wirtualnym świecie była bardzo zacięta i emocjonująca. Zwycięskie zespoły otrzymały dyplomy i nagrody.

Pan dr inż. Dariusz Masłowski porwał uczniów w bardzo emocjonujący i niezwykle twórczy warsztat pt. „Akcje! Negocjacje!”. W tym miejscu warto podkreślić, że twórcą koncepcji tej gry jest nasz absolwent kierunku logistyka, pan Mateusz Zbadyński. Warsztat wyzwalał w uczestnikach potencjał twórczego, nieszablonowego myślenia. Uczestnicy mieli za zadanie opracować innowacyjne rozwiązanie z zadanego, wcześniej wylicytowanego obszaru logistyki i przedstawić jego koncepcję tak, aby inni uczestnicy chcieli zainwestować swoje wirtualne środki w jej rozwój. Z drugiej strony musieli wykazać się sprytem, zdolnością przewidywania, umiejętnością negocjacji i racjonalnego gospodarowania powierzonymi środkami.

Natomiast pani mgr inż. Julia Giera poprowadziła warsztaty pt. „Efektywne zarządzanie gospodarką magazynową”. Celem zajęć było przybliżenie podstawowych pojęć związanych z magazynowaniem. Spotkanie podzielone było na dwie części. W pierwszej uczestnicy zapoznali się z elementami logistyki magazynowej. W drugiej części skorzystali z nowo zdobytej wiedzy wykazując się podczas gry branżowej „Sklepik z tabliczkami czekolady – efektywne zarządzanie zapasami”. Podczas warsztatów uczniowie mieli możliwość nauki prognozowania popytu oraz optymalnego zarządzania stanem magazynowym. Wygrała osoba, która osiągnęła najniższe koszty magazynowania. W okresie trwania zajęć uczniowie mieli możliwość nabycia umiejętności miękkich takich jak: skupienie się na celu, szybkie odnajdywanie się w zmieniających się warunkach gospodarczych oraz logiczne myślenie. Uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w warsztatach, a zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody.

Pani dr inż. Małgorzata Dendera-Gruszka zabrała uczniów do świata gry w Logistyczne Kalambury. To drużynowa gra towarzyska, polegająca na odgadywaniu haseł, które jeden z członków drużyny próbuje przekazać pozostałym. Warsztaty pozwoliły na rozwijanie inteligencji, wyobraźni logistycznej, umiejętności kojarzenia haseł z dziedziny logistyki i kreatywności potrzebnej do zaprezentowania haseł zwłaszcza z obszaru technicznych aspektów logistyki. Gra miała na celu również podejmowanie współpracy z innymi osobami, działania w grupie i pracę zespołową. Gra kalambury logistyczne to także trening umiejętność pracy pod presją czasu, spostrzegawczości, mowy ciała oraz trening umysłowy.

W tym samym czasie inne grupy uczniów wzięły udział w warsztatach komunikacji interpersonalnej oraz asertywności, pt. „Jak mówić, aby nas słuchano – jak słuchać, aby inni chcieli z nami rozmawiać?”, prowadzonych przez dr inż. Joannę Rut. Asertywna komunikacja interpersonalna jest potrzebna zarówno w szkole, na studiach, w pracy, jak i w życiu osobistym. Umożliwia tworzenie pozytywnych relacji pomiędzy rozmówcami oraz życie w harmonii ze sobą i innymi ludźmi. Nie wszyscy jednak wiedzą jak ją stosować i co dokładnie oznacza w praktyce. W trakcie warsztatów uczniowie mieli okazję nauczyć się stosować zasady właściwej komunikacji podczas wielu praktycznych ćwiczeń, którym towarzyszyła duża porcja zabawy, śmiechu i pozytywnej energii.

Z kolei w trakcie warsztatu prowadzonego pod okiem pana dr inż. Marcina Łopuszyńskiego uczestnicy na początku zapoznali się z projektem jednego ze skrzyżowań w Opolu opracowanym w aplikacji Anylogic. Było to skrzyżowanie nieopodal WIPiL-ulic Oleskiej, Chabrów i Okulickiego w Opolu. Część turniejowa warsztatów przebiegała w dwuosobowych zespołach, których celem było zaprojektowanie programu sygnalizacji świetlnej dla danego skrzyżowania tak, by przepustowość skrzyżowania była możliwie największa. W trakcie turnieju ciągle zmieniały się zespoły prowadzące, Uczestnicy walczyli do ostatnich minut warsztatów. Ostatecznie udało się wyłonić zwycięzców i wręczyć im dyplomy oraz nagrody.

Tegoroczne Dni Logistyka cieszyły się ogromną popularnością. Wzięło w nim udział 285 uczniów ze szkół średnich. Była to dla nich świetna okazja, aby poznać choć w niewielkim stopniu jak szeroką i interesującą dziedziną nauki i gospodarki jest logistyka. Wszystkich uczniów, którzy nie mogli wziąć udziału w wydarzeniu ze względu na szybko wyczerpany limit miejsc, zapraszamy za rok!

Podobne wpisy